» آموزش فتوشاپ آنلاین یا حضوری؟

همانطور که می دانید امروزه با توجه به گستردگی استفاده از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تولید محتوای تصویری حرفهای یک نیاز ضروری احساس میشود. افراد برای ساختن یک بنر حرفهای برای خدمات و محصوالت خود، نیاز به یادگیری نرم افزارهایی از جمله فتوشاپ دارند. در زمینه آموزش و یادگیری فتوشاپ سواالت زیادی مطرح است که در این مقاله به مهمترین و رایجترین این سواالت پرداختهایم. 

آیا میشود به کل فتوشاپ مسلط شد؟ 

در جواب این سوال که بسیار رایج است، من همیشه یک سوال مشابه میپرسم. آیا پزشکی هست که در تمام زمینهها متخصص باشد؟یعنی همزمان متخصص قلب، مغز، گوارش، بینایی و... باشد؟ قطعا نیست. فتوشاپ هم دقیقا مثل علم پزشکی است. شما قبل از هر آموزشی، باید ابتدا تصمیم بگیرید که در کدام زمینه فتوشاپ میخواهید متخصص شوید. آیا آتلیه عکاسی دارید و میخواهید روتوشهای حرفهای انجام دهید یا قصد دارید از طریق انجام پروژه های تبلیغاتی درامد داشته باشید؟ فتوشاپ یک نرم افزار بسیار گس ترده هست و این را به یاد داشته باشید که تقریبا هیچ فردی وجود ندارد که ادعا کند به تمام فتوشاپ صددرصد مسلط است! 

یادگیری فتوشاپ چقدر زمان میبرد؟ 

 

همه چیز بستگی به مقدار زمانی دارد که برای آموزش و تمرین خود در نظر میگیرید. این مدت زمان هرچقدر بیشتر باشد طبیعی است که زودتر مسلط میشوید. شاید اگر یک دوره پروژه محور خوب تهیه کنید با روزی یک ساعت وقت گذاشتن بتوانید در بیست روز به حد نسبتا قابل قبولی دست پیدا کنید. توجه داشته باشید که عالوه بر آموزش فتوشاپ، تمرین کردن و اجرا کردن دانستهها هم بسیار مهم است که در ادامه به آن میپردازیم. 

آیا صرفا آموزش فتوشاپ میتواند ما را حرفهای کند؟

 قطعا خیر. هیچ فردی تنها با دیدن آموزش فتوشاپ حرفهای نشده است. در تمام مشاغل نیز دقیقا همین است. شما اگر صد ساعت آموزش رانندگی ببینید باز هم راننده حرفهای نخواهید شد. زیرا یادگیری فقط بخشی از قضیه است. تا سوار ماشین نشوید و در خیابانهای شهر رانندگی نکنید هرگز یک راننده ماهر نخواهید شد. در آموزش فتوشاپ هم این چنین است. دیدن آموزش فتوشاپ )چه حضوری و چه غیرحضوری( شاید تنها 40 درصد به شما کمک کند. مابقی 60 درصد باقیمانده در طول تمرین و تجربه به دست میآید و برای تمرین و ت جربه باالخره باید از یک نقطه شروع کرد.

شرکت در کلاس حضوری بهتر است یا خرید دوره ویدیویی و آنلاین؟ 

در جواب این سوال باید گفت که همه چیز به نحوه آموزش و مدرس مربوط است. اگر یک دوره کامال کاربردی و پروژه محور بود حضوری بودن یا نبودن آن چندان مهم نیست. شاید شما هم این تصور را داشته باشید که فقط و فقط در کالس حضوری میتوانید یاد بگیرید. واضح است که مزیت اصلی کالس حضوری وجود پشتیبانی و رفع اشکال است. حال آنکه در برخی از دورههای آنالین و ویدیویی هم این قابلیت وجود دارد. در دوره آنلاین سلاطین فتوشاپ ، عالوه بر اینکه مباحث کامال پروژه محور و کاربردی به شما آموزش داده می شود، قابلیت رفع اشکال و پرسیدن هرنوع سوال از شخص مدرس هم وجود دارد. بنابراین این چنین دوره ای شاید حتی مفیدتر از بسیاری از کالسهای حضوری باشد.

فتوشاپ فقط برای سیستم هست یا با گوشی هم میشود طراحی کرد؟

 در اینجا دو بحث مطرح است. یادگیری و انجام کار. اگر دوره ویدیویی و انالین باشد شما از طریق گوشی تلفن هم راه هم میتوانید آموزشتان را دنبال کنید و یاد بگیرید. اما برای تمرین و کار و انجام پروژه حتما نیاز به یک سیستم یا لپ تاپ دارید. زیرا فتوشاپ اصلی فقط برای روی سیستم نصب میشود. نرم افزارهایی که روی گوشی نصب میشوند در واقع فتوشاپ نیستند و فقط یک سری ویرایشهای کوچک انجام میدهند. فتوشاپ بسیار قویتر و حرفه ایتر از اپلیکیشنهای موجود در گوشی هاست. 

فرق دوره های ویدیویی آموزش فتوشاپ با ویدیوهای آموزشی رایگان یوتیوب و آپارات چیست؟

اگر یک فرد تازه کار هستید و هنوز شناخت کافی از فتوشاپ ندارید، یک راه بسیار اشتباه و غلط برای یادگیری، استفاده از ویدیوهای رایگان سطح اینترنت است. دلیل آن این است که نمیتوانید سطح آموزش را تشخیص بدهید. شما باید از صفر شروع کنید اما نمیدانید که این ویدیوی آموزشی رایگان آیا برای فرد تازه کاری مثل شما مناسب است یا نه؟ در واقع نمیتوانید تشخیص بدهید که سطح این آموزش چگونه است. اما در یک دوره ویدیویی مثل سالطین فتوشاپ، مدرس کامال از صفر شروع میکند و برای هر جلسه گام به گام طبق سرفصلهای الزم به شما آموزش میدهد. شما خیال تان راحت است که مباحث کم کم حرفه ای میشود و ناگهان با مباحث سخت و سنگین مواجه نمیشوید. همچنین در آموزشهای رایگان شما اگر به مشکل و سوالی برخورد کنید، معموال فردی وجود ندارد که به سوال شما پاسخگو باشد. ما در وبسایت آموزش گرافیک طرحیسا آموزشهای رایگانی قرار داده ایم اما اکثر این آموزشها برای افرادی است که تا حدودی با فتوشاپ آشنا هستند. پاسخ به سواالت رایج درباره آموزش فتوشاپآیا داشتن مدرک فتوشاپ مهم است؟

 اگر میخواهید در فتوشاپ حرفهای شوید و هر شرکت و ارگانی خواهان شما باشد، داشتن مدرک فتوشاپ اصال ضروری نیست. تمرکزتان را فقط روی یادگیری کاربردی و حرفه ای شدن در فتوشاپ بگذارید. وقتی کارتان عالی باشد در بازار هیچ فردی به مدرک شما اهمیتی نمیدهد. تنها نکته مهم داشتن مهارت و کار قوی است. یک فرد با مدرک عالی وقتی در عمل ضعیف باشد هیچ کار و هیچ شرکتی خواهان داشتن او نیست. ما در دوره آموزش فتوشاپ در مشهد که بصورت خصوصی برگزار میکنیم، به افراد مدرک ارائه نمیدهیم. اما کامال تضمین میکنیم که بعد دوره فرد تبدیل به یک طراح حرفه ای شده باشد. بنابراین قبل از شرکت در هر دوره ای، اصال به فکر مدرک فتوشاپ نباشید بلکه به فکر درک فتوشاپ باشید.

چه نوع آمو زش فتوشاپی را نخریم؟

اگر اول کار هستید به شما توصیه میکنم که اصال سراغ آموزش های تئوری و تفهیمی فتوشاپ نروید. این آموزشها انگیزه شما را بشدت کاهش میدهد و باعث میشود که خیلی زود قید یادگیری فتوشاپ را بزنی د. اگر قرار باشد رانندگی یاد بگیرید، ترجیح میدهید مدرس ده ساعت در مورد سیستم موتور و برقرسانی خودرو به شما توضیح بدهد یا به شما بگوید که خودرو را روشن کنید و با انجام مراحل اولیه، به حرکت بیفتید؟ در فتوشاپ هم دنبال آموزشی باشید که به شما بصورت کاربردی مباحث آموزش داده شود. شاید سوال پیش بیاید که قبل از اینکه از یک دوره استفاده کنیم چگونه متوجه نحوه تدریس شویم؟ بهترین راهکار این است که قبل از خرید دوره از مدرس یک پیش نمایش یا یک نمونه آموزش از اولین جلسه دوره بخواهید. با آن نمونه آموزش با نحوه تدریس آشنا میشوید. 

حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب و راه اندازی فتوشاپ چیست؟

برخالف تصور افراد برای نصب و یادگیری فتوشاپ اصال نیاز به سیستم بسیار قوی ندارید. تقریبا روی هر سیستمی که االن دارید فتوشاپ را میتوانید نصب کنید. تنها نکته مهم این است که با توجه به سیستمتان نسخه مناسب فتوشاپ را نصب کنید. اگر سیس تمتان رم دو و گرافیک 512 یا یک دارد، نسخه مناسب میتواند فتوشاپ cc2014 باشد. اگر رم 4 و گرافیک یک دارید بهترین نسخه فتوشاپ cc2018 است و اگر سیستمتان قویتر است حتی میتوانید آخرین ورژن فتوشاپ را نصب کنید و استفاده کنید. بنابر این این تصور که اول باید سیستم را عوض کنم و بعد شروع کنم را دور بریزید. بهترین کار این است که ابتدا شروع کنید و بعد اگر نیاز بود سیستمتان را ارتقا بدهید.

آیا یادگرفتن فتوشاپ سخت است؟

 در یک جمله باید گفت که باز هم همه چیز به نحوه آموزش مدرس برمی گردد. اگر دوره عملی و پروژه محور باشد خیلی راحت و مشتاقانه میتوانید به شیرینی فتوشاپ را یاد بگیرید. همچنین اگر یک دوره کال به مباحث تئوری و مفهومی فتوشاپ بپردازد، باعث میشود که برایتان خیلی سخ ت و طاقت فرسا جلوه کند.

برای کسی که رشته دانشگاهیاش گرافیک نبوده، آیا یادگرفتن فتوشاپ امکانپذیر است؟

 قطعا بله. اصال نیازی نیست که رشتهتان حتما گرافیک بوده باشد. کافیست به این زمینه عالقه داشته باشید. با انتخاب یک آموزش درست میتوانید خیلی زود در فتوشاپ حرفه ای شوید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از طراحان حرفهای رشته دانشگاهیشان اصال گرافیک نبوده است.

 


تگ ها :   فتوشاپ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  نمایندگی پکیج بوتان شیراز   |   آشپزخانه صنعتی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات مشاهده